gräddtårta_midsommartårta
Sommarens tårta fylld med solmogna bär, lite slarvigt ihoplagd med vaniljkräm och massor av bär på toppen. Till skolavslutningen gjorde vi den här tårtan till barnen, en modell mindre av en tjockare rulltårta i långpanna. Bara att ta ut runda mått och montera ihop. Kanterna som blir över fryser man in till kaksmulor när man ska göra arraksbollar eller dammsugare.

Även att tårtan är mindre i omkrets så räcker den gott och väl till 6 stora bitar tack vare att den blir så hög! 😉

1 långpanna tjock tårtbotten;
4 ägg
4 dl strösocker
1 msk vaniljsocker
6 dl vetemjöl
4 tsk bakpulver
100 gram smör
1 dl mjölk

GÖR SÅHÄR :
Smält smöret och låt det svalna.
Vispa ägg, socker och vaniljsocker poröst.Blanda mjöl och bakpulver och sikta ner i äggsmeten. Vänd runt med slickepott. Tillsätt smöret och mjölken och rör försiktigt till en slät smet. Bred ut i långpanna på bakplåtspapper. (30*40) Grädda ca 40 min i 175 grader. Ta ut och låt svalna något. Ta ut tre runda mått till bottnar.

jordgubbstårta_sommartårta
Fyllning till tårtan är så enkel den kan bli. Vaniljkräm, skivade jordgubbar och lättvispad grädde varvat.

bär_midsommar_tårta
Dekorera med färska bär huller om buller! 😛

midsommartårta_bärtårta_jordgubbar_grädde
Bottnarna blir riktigt saftiga och med smak av vanilj precis som man vill ha till en sommartårta.

bärtårta_jordgubbstårta_gräddtårta

5 svar till ”Sommartårta med jordgubbar, hallon och körsbär”

  1. Mårdaklevs Pernilla profilbild
    Mårdaklevs Pernilla

    Ååååh så fin och sååå smarrig den ser ut!! Super läckra foton också ❤
    Ha det så gott, vi ses i sommar!!
    Kram

    Gilla

  2. Johan profilbild

    Ser riktigt god ut.

    Gilla

  3. Maria @ Home is wherever I'm with you profilbild
    Maria @ Home is wherever I’m with you

    Härligt med enkelsommartårta man får ju lust att ställa till med kalas 😀

    Bakade för övrigt pitabröd idag med recept från din blogg, så goda. Så tack för det! 😀

    kram Maria

    Gilla

  4. Mårtenssons kök profilbild

    Smart, smart, mycket enklare ju än att baka en kaka i springform och sen skära den längs med… varför har vi aldrig tänkt på det? Vi tackar för tipset.

    Gilla

  5. Amy's piece of cake profilbild

    Somriga tårtor är ju helt underbara och just den här säsongen som erbjuder så mycket färska bär och frukter, underbart! Din tårta ser riktigt smarrig ut!

    Gilla

Lämna en kommentar

Li här,

Välkommen till nya Kryddburken!

Let’s connect