Potatisrätter kan man aldrig få för många av och här kommer ytterliggare en favorit som landat i Kryddburkens kök. Jag har använt mig av bakpotatisar som jag tillagat i micron (ni vet väl att det är busenkelt att tillaga bakpotatis i micron ca 15 min, sen köra dom på hög värme i ugnen kanske 10 minuter få att få till den där sista bakade ytan istället för 1-1½ timme timme i ugnen totalt).

Hur som helst. Jag körde dom i micron ca 15 min. Tog ut, lät svalna lite så de gick att hantera och sedan halverade jag dom och skar ett rutmönster i dom nästan ända ner till skalet. (Ungefär som när man skär upp mango).

Vik ut dom något, placera på bakplåtspapper i en ugnsform eller på plåt. Dra några varv med pepparkvarnen, rikligt med flingsalt, några nypor skorpmjöl och skjuts in i ugnen på 225 grader ca 15-20 min.

Ta ut dom, riv över en god ost och så in igen ca 10 minuter så osten får fin färg. Ja, så va de klart!

Ett potatistillbehör, lite annorlunda mot vad man brukar göra, lite mer krisp, smak och ”åha-va-e-de-här-då??”! 😉


Bakpotatisar som tillagats i micron ca 15 min. Här halverade…


Skurna i rutmönster…


Pepprade, saltade och skorpmjölade! 😉 In i ugnen nu på 225 grader…


Efter ca 15-20 min, ta ut och riv över ost! In igen.


Efter ytterliggare 10 minter så är dom klara! Servera till en god köttbit och hemslagen bearnaisesås! 😛

Vill du laga en god bearnaisesås från grunden?
Här finns recept & bilder steg för steg >>

 

14 svar till ”Annorlunda twist på bakad potatis”

  1. Mårdaklevs Pernilla profilbild
    Mårdaklevs Pernilla

    Det såg ju inte tokigt ut :P…. Slurp! ”Fiffigt Elin” 😉

    Gilla

  2. Sara på Vardag.nu profilbild

    Yuuuummie! Dina steg-för-steg-bilder gör mig hungrig!

    Gilla

  3. Remsan profilbild

    Bokmärker bums! Ser galet gott ut.

    Gilla

  4. Eva profilbild
    Eva

    Deta måste man ju bara testa. Ser kanongott ut.

    Gilla

  5. Madeleine profilbild

    Vilken kyl idé! Det ser jätte gott ut.

    Gilla

  6. Milla profilbild

    Åh vad gott det såg ut! En fråga, äter man skalet också? Tänkte om det var lite knepigt att äta ur potatisen om skalet är naggat.
    kram Milla

    Gilla

  7. Anne profilbild
    Anne

    Oj vad gott det ser ut! Det måste ju testas. Förresten, vad fint du/ni har julpyntat där hemma. Ser riktigt mysigt och hemtrevligt ut.

    Gilla

  8. Lotta i Två små kök profilbild

    Jäklars vad gott! Älskar potatis i alla former så bring it on bara – potatistillbehör kan det verkligen inte bli för mycket av 🙂

    Gilla

  9. Cissi Par profilbild

    Åh va det ser mumsigt ut! Måste helt klart testas! =)

    Gilla

  10. Mårtenssons kök profilbild

    Håhåjaja, vi kan bara hålla med alla andra, vilka godingar du har här då! Absolut testas, ska dom.

    Gilla

  11. Maria profilbild

    Mmmm va gott det ser ut!! Måste jag prova!!
    Måste även skicka en länk till syrran som älskar potatis, hon kallar det för ”det guls guldet”, haha 🙂

    Gilla

  12. Maria profilbild

    det GULA guldet ska det ju vara! 🙂

    Gilla

  13. Henrik - En salig soppa profilbild

    Härligt sätt att använda potatisen på, det blir till att prova.
    Tack för din inspiration!

    Gilla

Lämna en kommentar

Li här,

Välkommen till nya Kryddburken!

Let’s connect