Idag känner jag mig himla piggelin, ingen huvudvärk, ingen feber, dock fortfarande ingen röst! Fick iallafall lust att baka lite nu när energi kommit tillbaka och övriga i familjen önskade sockerkaka. Själv pimpade jag till den med en god glasyr. Jag hade tänkt färga kokosen gul så den skulle bli lite påskig! Men just den gula var slut så jag får beställa mer för gult kommer det att gå å en del snart ju. Ni får själva visualiera lite istället! 😀 Glasyren är i princip samma glasyr som man har till mockarutor, fast utan kakao! Himla saftig och god blir den!

Tips :
www.kakburken.se hittar ni massor av härliga färger i pulverform som är riktigt dryga. Pulvret rör man ut i pyttelite sprit eller som jag hade tänkt till kakan med lite citronjuice. Kokosflingorna rör man sen ihop med ca en matsked juice & en knivsudd gul färg.

Jolines sockerkaka :
Smör till att smörja formen med
Ströbröd till formen
2 ägg
2 dl strösocker
3 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
Rivet citronskal från 1 citron
1½ dl vatten

GÖR SÅHÄR :
Smörj formen noga med smör och bröa med strödbröd. Vispa ägg & socker. Blanda ihop vetemjöl med bakpulver och rör ner i smeten. Tillsätt rivet citronskal, vattnet och rör ihop. Häll smeten i formen. Grädda ca 30 min i 175 grader. Vänd upp kakan på en tallrik och låt den svalna något. Lyft försiktigt!

Glasyr :
50 gram smör
1½ dl florsocker
1 tsk vaniljarom (el. vaniljsocker)
2 tsk citronjuice
1 dl kokosflingor

GÖR SÅHÄR :
Smält smöret i en kastrull, rör ner florsockret, vaniljaromen och citronjuicen. Rör ihop till en slät kräm. Ringla över sockerkakan & toppa med kokos!

17 svar till ”Sockerkaka med Vanilj & Kokosglasyr”

  1. Cina profilbild
    Cina

    sockerkaka med kokos är aldrig fel!själv smörjer jag formen alltid med kokos den blir mycket saftigare….

    Gilla

  2. Lindskan profilbild
    Lindskan

    tack för ett bra recept provar det på mina arbetskamrater

    Gilla

  3. Therese profilbild

    Sockerkaka går ju alltid hem, brukar göra i en avlång form och sen så få man skynda sig och nalla en kant för dom är ju bara godast..
    Mvh

    Gilla

  4. Anne profilbild

    Tack för kommentaren på min blogg. Kul att höra att du tyckte om den. Designen är inte klar än, men det kommer så småningom 🙂 Jag ska absolut fortsätta, tycker att det är kul.

    Mvh/ Annemie

    Gilla

  5. Karin / bevemyrs blogg profilbild

    Den där sockerkakan ser ut att vara hur god som helst! Extra gott med en smarrig glasyr!:) / Karin

    Gilla

  6. Jennie/vanilla sky profilbild

    Åh vad gott! Och vilken smart idè att färga kokosen gul:) Det ska jag testa!

    Gilla

  7. Fru Matglad profilbild

    HÄR är ju livsfarligt att gå in…=)

    Gilla

  8. Tina´s Mat profilbild

    Villa ha en bit genast! 🙂

    Gilla

  9. Helena Ljunggren profilbild

    Den där ser riktigt saftig och god ut!! När kan jag komma? 🙂

    Gilla

  10. Malin profilbild

    Kul att du mår bättre! Härlig sockerkaka, den ska jag verkligen prova. Jag brukar göra kladdkaksmuffins med samma glasyr på som det är på mockarutor, oxå syndigt gott!

    Gilla

  11. Fridas kök profilbild

    Så smaskigt med sockerkaka! Längesen jag gjorde en hederlig sockerkaka, får nog testa denna kakan till helgen. Den där kokosglasyren lät riktigt god – jag har aldrig ätit kombinationen sockerkaka + kokos innan så det måste ju testas. 😀

    Gilla

  12. Rebecca profilbild

    Det låter underbart gott! Varför ska jag alltid lyckas komma in på såna här sajter när jag är hungrig? 🙂

    Gilla

  13. Sara profilbild

    SV: Det var väldigt gott! Den där sockerkakan ser inte helt fel ut den heller 😀 Ha en fortsatt bra eftermiddag!

    Gilla

  14. Loulas Kök profilbild

    Har hört mycket om dessa färger så lagom till påsk måste jag slänga i väg en beställning. Sockerkaka är inte dumt, nybakad går den alltid hem.

    Gilla

  15. Helena profilbild

    Mmm… den där kakan ser riktigt god ut!

    Gilla

  16. Erica profilbild
    Erica

    Å detta måste testas! Men ska det inte vara något margarin i sockerkakan??

    Erica

    Gilla

  17. Sockerkaka profilbild

    Vilket smarrigt recept på sockerkaka! Starkt tycke för sockerkakor, mest klassiska bakreceptet!
    Förresten har du en riktigt fin blogg.

    Gilla

Lämna en kommentar

Li här,

Välkommen till nya Kryddburken!

Let’s connect