Chicken a la King!! Världsklassikern som nog alla jag känner älskar! Brynt kyckling i en krämig sås av lök, paprika & champinjoner! That´s it! Den är oslagbar och så enkel att laga. Jag brukar göra på innerfiléer av kyckling istället för bröstfiléer, det blir mycket saftigare. De små innerlåren har dessutom mer smak! Paprikavalet är busenkelt! När dom röda spetsiga, ungerska paprikorna finns i grönsaksdisken då brukar de bli Chicken a la king här hemma. Den paprikan är mildare och sötare och mycket godare än den vanliga! 🙂

6 port
Det här behöver du :
700 gram kyckling innerfilé
1 stor röd paprika (gärna spetsig, ungersk)
200 gram färska champinjoner
1 gul lök
5 dl kycklingbuljong (egen el. tärning)
5 dl gräddmjölk
Några droppar tabasco
Salt & peppar
Maizenamjöl + vatten till redning

GÖR SÅHÄR :
Bryn kycklingen i omgångar så de får fin färg. Använd gärna en stor gjutjärnsgryta. Lägg kycklingen åt sidan sålänge. Smält en klick smör i samma gryta och lägg ner finhackad lök, skivad paprika och champinjonerna. Fräs ihop en stund och slå sedan på kycklingbuljongen. Låt såsen koka upp, tillsätt gräddmjölken och tabasco. Smaka av med salt och peppar. Sänk värmen något och lägg i kycklingen. Låt grytan småputtra ca 10 min. Red av grytan med maizenamjöl utrört i lite vatten.

Lite tips :

* Om man som jag föredrar konserverade champinjoner framför färska så vänta med att tillsätta dem till precis på slutet så de bara får värmas upp lite i grytan.

* Denna gryta ger ganska mycket sås. Du kan om du vill minska mängden på gräddmjölken och istället röra ner en eller två äggulor när grytan är precis färdig. Då får du mindre sås men mer krämig kycklinggryta.

* Vill du lyxa till det ordentligt med denna rätt då kokar du en hel kyckling, gärna majskyckling i en god buljong med morötter, lök, selleri, kryddor mm. Delar kycklingen och plockar ner köttet i såsen. Såsen gör du på reduktion av koket + kycklingskorvet samt lite vitt vin och grädde… Och toppar med stekt svamp, paprika och schalottenlök! Passar perfekt och blir dessutom mer ekonomiskt om du ska laga rätten till många. Hör gärna av dig om du vill ha utförligare beskrivning.


Ungersk paprika…. Sååå god!!


Brynta innerfiléer.


Paprika & lök som puttrar i kycklingbuljongen. Snart i med gräddmjölk och kycklingen!


Nu är den strax färdig! Chicken a la´King!


Smaklig måltid!

9 svar till ”Chicken a la King”

  1. vickan (matplatsen.org) profilbild

    Ja detta är verkligen supergott!! Jag brukar ha philadelphiaost i min oxå, blir krämig god smak!!

    ha en skön helg!!

    kram Vickan

    Gilla

  2. Lena profilbild

    Håller absolut med om att innerfilén på kycklingen är bäst. Brukar passa på att ladda i frysen när det är x-pris! Ditt recept sparar jag i tanken. Låter verkligen gott!
    Trevlig helg!
    / Lena

    Gilla

  3. Kari Receptomaten profilbild

    Hur gick det här till? Vi åt i princip samma till middag… Telepatisk matlagning?

    Hur som, gott som 17 blev det fast dina bilder är sååå mycket snyggare 🙂

    Gilla

  4. Therese profilbild

    Åh vad gott, brukade göra det där mycket medans barnen va små fast då fuskade jag och tog grillad kyckling funkar det också..
    Så gött
    Trevlig helg

    Gilla

  5. Matte profilbild
    Matte

    Hejsan

    Kanske en dum fråga men vad är grädd mjölk för något?
    Har tittat i butik men hittar inget.
    mvh
    Matte

    Gilla

  6. annamaria profilbild

    Himla fina bilder och visst är det gott! Förlåt att jag nu är lite petig…men jag tror det är innerfilé av bröst (inte av lår) du menar dvs Kycklinginnerfilé. Lårfilé är en annan del.

    Gilla

  7. Kajsa-Maria profilbild

    Gud så gott!! Måste testa!

    Kolla in min mat- och bakblogg:

    http://www.kajsalyden.blogspot.com

    Gilla

  8. Mamma Mat profilbild

    Åhhh, så himla gott! Det var verkligen länge sedan jag åt detta och nu blev jag supersugen. Får nog bli till middag en dag i denna veckan.
    Hälsningar Mamma Mat

    Gilla

  9. Dags att sova lite tror jag minsann « PernillaLondon profilbild

Lämna en kommentar

Li här,

Välkommen till nya Kryddburken!

Let’s connect