april07-225.jpg
Enkel snabb-lunch brukar bli pasta här hemma! Idag blev det en variant med tomatpure & bacontärningar toppad med riven parmesanost! En klar barnfavorit! Pastasåsernas oändliga variation gör ”snabb-lunch-lagandet” enkelt och smidigt när fantasin tryter i brist på annat! Det här tar allt som allt 10min att tillaga från det att pastavattnet kokat upp! 🙂

4 pers
Det här behöver du :
2 dl vatten
3 dl bacon
5 msk tomatpuré
½ gul hackad lök
1 tsk dragon
1 tsk basilika
Salt & Peppar
Cayennepeppar
Riven parmesan

GÖR SÅHÄR :
Bryn bacon i en kastrull, rör ner den hackade löken och fräsa med. Tillsätt vatten + tomatpuré + kryddor. Låt puttra en stund! Servera till nykokt pasta med riven parmesan!

FLER PASTASÅSER :
* Pasta med broccolisås * Pasta Carbonara
* Pasta med Skink & Ostsås * Pasta med köttfärssås

4 svar till ”Pasta med Tomat/Baconsås”

  1. Alexandra profilbild
    Alexandra

    Den här va Så otroligt god!
    Jag hade i en liten klick creme fraishe blev lite mildare. Men både med och utan cm var det super gott!
    Tack för ett underbart recept =)

    Gilla

  2. kryddburken profilbild

    Alexandra!
    Lät gott med cf också!

    Gilla

  3. Tea profilbild
    Tea

    Gjorde såsen igår..fast hade bara i 1 paket tärnat bacon..Receptet var kanongott.Hade jag haft i 3 dl som står i receptet hade det räckt till fler än 1 person..Det ska jag göra fler ggr.

    Gilla

  4. kryddburken profilbild

    Tea!
    Va roligt att höra!

    Gilla

Lämna en kommentar

Li här,

Välkommen till nya Kryddburken!

Let’s connect