
Fritatta är ju så gudagott och enkelt att svänga ihop. Det blir en rejäl panna med mättande mat till 4 personer eller till jobb-matlådor.
Det finurliga med fritatta är att du kan ha i precis vad som helst egentligen, grönsaker, lök, kött, kyckling, potatis, skinka, salami etc. Äggen gör det hela väldigt mättande. Det blir som en paj fast utan pajskal och den kan med fördel eftergräddas i ugnen så den får en härligt krispig yta. Italiensk variant på omelett fast mer matig sådan, ungefär som bondomelett.
I den här fritattan har jag förutom ägg och grädde, skivad kokt potatis, gul lök, tomater, prästost och strimlad salami. Några stänk med D´Elidas chilisås och svartpeppar o flingsalt på toppen. Vill man kan man vända den i stekpanna och steka både under och ovansida eller så efterstekar man den i ugnen om man har en stekpanna som tål det.
Det här behöver du :
4 – 5 kokt potatisar
1 gul lök
3 tomater
100 gram prästost
150 gram salami
5 ägg
2 dl grädde
D´Elidas chilisås
Svartpeppar
Flingsalt
GÖR SÅHÄR :
Skiva potatis och lök och fräs på i en rymlig stekpanna som kan stå i ugnen. Skiva tomater och lägg ovanpå tillsammans med strimlad salami och riven prästost. Vispa ihop äggen med grädde och slå över. Stek på medelvärme tills äggstanningen stelnat i botten. Droppa över D´Elidas chilisås. Några varv med svartpepparkvarnen och toppa med flingsalt. Efterstek i ugnen i 200 grader, ca 10 min.

Innan den åker in i ugnen så har äggstanningen precis stelnat i botten men inte på ytan.

Lämna en kommentar