slush_pet_flaska
Gillar du slush?? Barnens favorit på marknader brukar det vara här. Riktigt svalt och läskande bara man inte dricker för fort så man får ”frosthjärna” 😛

För en tid sen såg jag ett klipp på facebook som cirkulerade. Så barnsligt enkelt att göra egen ju! nån fler än mig så sett denna video?

Hur som haver så var jag ju tvungen att prova och det blev ju klockrent, precis som slush ser ut och smakar. Jag tog två små PET-flaskor med smultron och apelsin och fyllde sen två glas med färdig slush!

Hur man gör?
Det är bättre ni kollar på klippet än att jag förklarar i text. Enkelt är det iallafall.

slush_hemmagjord_läsk


Kolla in klippet här >> eller klicka på bilden ovan.

 

10 svar till ”Göra egen slush av läsk i PET-flaska”

  1. Kimmik81 profilbild
    Kimmik81

    Jag har också provat – precis som i filmen med Coca Cola. Sonen var lyrisk, även om Slush-muggen på Cool Stuff fungerar precis lika bra (fast tvärtom, där fryser man muggen istället).
    En liten brasklapp bara, var försiktig så att ni inte ens råkar skaka flaskan när den legat i frysen… Det tog två dagars idogt torkande av köksgolvet för att få bort det klistriga, för jag kan lova att det i princip exploderar! 😉
    I know from experience…

    Gilla

  2. Åsa J profilbild
    Åsa J

    Hur länge frös du flaskorna. Jag råkade frysa dem för länge…

    Gilla

  3. Viola profilbild
    Viola

    Funkar så bra och är ett så coolt partytrick 🙂 sonen har väl överraskat allt i bekantskap kretsen snart..

    Gilla

  4. Katrin profilbild
    Katrin

    Coolt! detta måste jag bara prova 🙂

    Gilla

  5. Ann Sofi Matsafari profilbild

    Du sparade mig precis en hundralapp som jag hade tänkt köpt en sån där slush-mugg för:) TACK!

    Gilla

  6. Amanda♥ profilbild

    Ser riktigt gott ut, en riktigt varm sommardag! 🙂

    Gilla

  7. Tuba profilbild

    Perfekt för sommaren.. mums =))

    Gilla

  8. Seher profilbild
    Seher

    Asså tack, min syster berättade nyss att hon hade ätit 2 stora slushys och såklart jag börjar söka på hurman gör slushy.. Alla recept var så komplicerade men ditt va jätteenkelt! Tack :))

    Gilla

  9.  profilbild
    Anonym

    Jätte bra recept, det funkade jätte bra och det blev jätte gott!

    Gilla

Lämna en kommentar

Li här,

Välkommen till nya Kryddburken!

Let’s connect