
Då kör vi lite mer choklad-rejs igen!
TÄVLINGEN ÄR AVSLUTAD!
FEM vinnare får 4 st chokladkakor var!
Ni kommer att få prova Cloettas nya choklad Cloetta Good. En rättvisemärkt choklad i fyra nya smaker :
- Mjölkchoklad
- Cashewnötter & Tranbär
- Mintcrisp
- Hasselnötter
Tävlingen pågår tom. lördag den 20 feb.
För att din röst ska räknas måste du posta en kommentar nedan med motivation till varför just du behöver lite extra choklad just nu! ;)
Kom ihåg; gilitg epost samt innan kl. 24:00 lördag 20 feb.
LYCKA TILL NU!!!

Cloetta Good, en ny serie med rättvisemärkt choklad! Att chokladen är rättvisemärkt betyder kort och gott bättre arbetsförhållande och levnadsvillkor för odlare & arbetere i utvecklingsländer. Tummen upp, sånt gillar vi!




Efter en riktigt tuff höst och vinter känslomässigt, som aldrig verkar ta slut. Skulle god choklad vara fint att unna sig. Man blir ju lycklig av choklad sägs det. Och lite lycka skulle jag verkligen behöva just nu!!!
Just nu håller jag på och kämpar med att få igång min magisteruppsats och exjobb. Förra veckan förstördes allt jobb jag hittils hade gjort av företaget som jag ska jobba åt vilket gjorde att jag har fått tänka om helt och kasta det jag hittils gjort på uppsatsen. Lite choklad skulle pigga upp mig och göra arbetet lite lättare.
Jag har egentligen ingen som helst anledning till att BEHÖVA någon choklad…. Det skulle väl i så fall vara att lindra deppigheten över att våren förlängdes med ytterligare flera veckor efter det senaste dygnets snöande
Jag vill gärna vara med och tävla om dessa godbitar! Denna ”våren” har startat ganska tufft med mycket skola, jobb och inte minst – snö! Så lite choklad hade piggat upp
Tack för en fin blogg.
Jag skulle gärna vinna en chokladkaka för att jag känner att jag behöver få njuta samt äta upp mig lite efter inte bara en, utan två omgångar kräksjukan på en månad! Man vill ju inte riskera att ja för lite socker och fett i kroppen ;D
Jag skulle gärna ta emot dessa chokladkakor med öppna armar,det är bara för mycket på jobbet just nu plus att jag däckat i en infektion så här lagomt till helgen så min kropp säger JAAAA till en riktig chokladfrossa!:)
Tack för många bra recept,det senaste som testades är kyckling stroganoff=tummen upp!
Det man längtar efter i Thailand är svenskt choklad och godis, det skulle inte alls vara dumt att sätta tänderna i och njuta.
Underbar blogg!!!
Nu ser jag fram emot en varm vår och framförallt friska barn tack!
ååååååå choklad, ge mig snälla
Har haft värsta perioden någonsin med lill tjejen snart 4 år som haft, kräksjuka, feber, frisk en dag, feber igen, astma, öroninflammation och halsfluss. Ja det är väl det vi hunnit med hittils i år… och när lillebror föddes, visserligen i augusti, blev jag sjuk dagen efter, lunginflammation och hög feber i 2 veckor. Jag måste varit mkt ond
Efter en fortsatt lyckad viktnedgång som snart har nått sitt mål skulle lite choklad som belöning sitta fint. Något måste man ju unna sig på lördagar, men ingen annan dag!
Jag har haft en omtenta idag,inlämningsuppgift imorgon,börjar fem veckors praktik på måndag, sen tenta igen på lördag!! Läser till sjuksköterska och jag vet att choklad inte klassas som medicin men de borde det göra!:) Känner att jag behöver all energi jag kan få nu, för jag börjar gå på tomvarv!:) Sen att det är rättvisemärkt gör det bara bättre!:)
För att jag hoppas på lite tur och få lite lyx och njutning i vardagen…
När jag godisbegäret vill mätta
Är valen lätta
Jag tar det rätta
Fyra Cloetta
Hoppas på turen
Då skippar jag bantningskuren
Tycker fktiskt jag kan få vinna
Jag är ju bäst på att rimma *S*..
Önskar er en skön helg
Efter ett tufft år, både ekonomiskt och känslomässigt, kände jag att det var på väg att vända, då fick man nästa bakslag med månaders väntetid innan a-kassan kommer igång. Det kämpas på alla sätt och vis.
Så jag tycker nog att jag skulle kunna förtjäna ett eller annat choklad att pigga upp allt det grå med. :/
Tack för en superblogg och tack för ditt svar!
Jag har beräknad förlossning om 8 dagar å det sägs ibland att en förlossning rent fysiskt kan jämföras med ett maratonlopp. Jag tror jag kan vara i mycket stort behov av chocklad för att få tillräckligt med energi. Att den är ekologiskt är ju bara ännu bättre kick
Ha en bra helg!
Är gravid med tredje barnet och efter en lång period av illamående längtar jag nu efter att kunna äta igen. Gärna choklad!

Fantastiakt fin blogg!
Önskar en fin helg!
Jag hade velat vinna för att jag klarade ett jättestort prov igår. Jag saknade ett betyg från grundskolan som jag fick göra en tenta på under två veckor. Två terminer på två veckor. Är så himla glad!! Äntligen fick jag LITE framgång efter all motgång jag har haft tills nu. Jag svävar nästan på moln
. Sen hoppas jag också på att jag vinner eftersom jag är en trogen läsare av din blogg. Men jag är urdålig på att kommentera :$. hihi, hoppas på bättre lycka denna gång än alla hjärtans dag. Kram!
Ett ord: PMS ! Två ord: MonsterPMS ! Tre ord: MegasuperPMS !
Jag är en sån som alltid provar när det kommer nya smaker på olika saker, och då framförallt sötsaker. Nu har jag dock beslutat mig för att inte köpa godis eftersom det känns som en onödig utgift på ett litet studiebidrag. Har gått förbi dessa i affären flera gånger men hållit mig från att köpa, men skulle jag däremot bli bjuden på dem skulle jag njuta i fulla drag!
Jag äter just nu enligt GI-principen, men behöver hitta en bra anledning till att unna mig något gott. Vilken anledning vore bättre än att jag vunnit choklad, och att den hamnat i min brevlåda? Jag skulle verkligen verkligen njuta. I väntan på vinsten knaprar jag vidare på sellerin!
Om två veckor kommer min bror hem från en längre vistelse i USA och det enda han hävdar att han har saknat (förutom sin kära syster såklart..) under resan är gott godis i allmänhet och svensk mjölkchoklad i synnerhet. Så vad vore mer passande än att kunna möta honom på Arlanda med inte bara en, utan fyra, chokladkakor?
Är själv allergisk mot nötter, men skulle vilja vinna för att bjuda mina barn och sambo. Mjölkchokladen kan jag behhålla för mig själv.
Jag har just blivit singel… Om några månader slutar min utbildning, ska flytta till en ny stad långt ”hemifrån” och börja ett nytt liv med nytt/nya jobb och träffa nya människor! Känner mig så nyfiken på livet just nu!
Men ända tränger sig ensamheten på ibland som nybliven singel, så vad piggar upp i vinter kalla sverige? -Choklad!
Lycka till alla!
För att jag idag är så deppig. Har beslutat att avliva min häst jag haft sedan -91
(((
Jag vill vinna för att lite choklad i snöstormen definitivt skulle pigga upp!
Den största anledningen till att jag skulle behöva lite extra choklad just nu är ärligt talat att jag just nu hör få klirr i min kassa och därmed inte kan unna mig godsaker. Sa idag när jag satt och lagade mina jeans för andra gången ”ja, så här är det att vara student”. Så denna tävling kom riktigt lägligt om jag skulle lyckas vinna. En chokladälskare som inte kan unna sig en chokladbit utan att övriga budgeten riskerar att havrera tycker jag är anledning nog så jag slutar nog motiveringen här. Nu är det bara att hålla tummarna ännu hårdare (om möjligt) än sist!:)
Det är så synd om mig, har fått tre förkylningar på rad så jag känner att jag behöver lite tröst.Lovar att motionera bort kalorierna när jag blir frisk sedan….
Har sedan december månad (innan julafton!) blivit beordrad av läkare att inte äta godis, choklad m.m. fram tills februari/mars. Nästa vecka ska jag äntligen till läkaren där de ska ta lite tester, och efter det får jag äntligen äta CHOKLAD! Har varit utan socker under hela julafton och tycker att jag förtjänar en bit rättvisemärkt choklad! Har dessutom en tenta nästa vecka och jag pluggar globala studier, dvs. ännu mer passande med rättvisemärkt choklad!
Mmmmmmmmm, choklad är gott och vem vill inte testa lite nytt?
Varför jag?? Ja……varför inte, alla behöver väl vitaminer.
Kram kram Cathrin
En röd och snorig näsa och 2 öron som jag inte hör något med. Soffläge ikväll under en skön och gosig filt.
Hej,
är insnöad med en kolikskrikig son och skulle verkligen bli glad av lite choklad på Posten.
Jäätefin blogg.
Det är choklad, behöver man säga mer ?!
…för att jag älskar choklad och mint.
Jag har mitt examensarbete framför mig och choklad är alltid en tröst och motivationshöjare:)
Varför vill jag vinna choklad?
Därför att jag älskar att krypa upp i soffhörnet med en god kopp te och en bit choklad. Efter en tuff arbetsvecka och efter att ha skottat snö från dörrar och tak under hela dagen är det bara det jag längtar efter just nu…
Är det ens någon idé att försöka? För jag är ju precis som många andra en chokladsugen tjej behöver höja temperaturen i snöyran.
Ja en liten bit chocklad till älskade sambon hade inte varit dumt, rättvise märkt är aldrig fel!!! Brukar försöka köpa kaffe som är det!
Ligger just nu nerbäddad i soffan med feber och är dunderförkyld =( Så känner att lite mumsig choklad hade muntrat upp mig lite =)
3 barn under 2 1/2år! Thea 2 år och tvillingarna Tim och Ville 8 mån.
Helt underbart men Väldigt jobbigt just nu när alla barn är sjuka samtidigt.Jag känner mig väl värd ett par chokladkakor efter att ha drivit denna sjukstuga
Tack för all inspiration!
Vill gärna vinna lite choklad. Sitter här och har en månad till förlossning med foglossning och en förkylning som inte vill släppa. Så jag skulle behöva lite pepping i form av choklad!
Så varför skulle jag behöva choklad? Jo därför att jag tog mig in på förstaplatsen i hopptävlingen som jag medverkade på idag
. Skulle inte vara dumt att få lite choklad att fira den segern med!
Jag vill gärna vinna lite choklad, älskar choklad och behöver det nu.
Alla andra verkar så deprimerade om man ska tro kommentarer här och vill därför vinna chokladen. Jag själv mår så bra det bara går, men vill gärna ha choklad att dela med mig av till vänner som har det jobbigt i vintermörkret
Jag vill väldigt gärna vinna lite choklad, då kan jag bjuda min fru som älskar choklad..ja även jag är en chokladälskare.
Mvh Håkan Sandberg
Är gravid.. 6 veckor gången och jag vet verkligen inte vad jag ska göra..
Blir det abort- behöver jag tröst!
Blir det att behålla – behöver jag fira!
I vilken än det blir så är choklad en självklar ingredigens och att prova nått nytt, det kanske avgör?
Chokladen ser grymt god ut. Harlig tavling. Tycker att jag vore valfortjant att vinna lite choklad eftersom jag bor utomlands….vore fint att ha lite svensk choklad som vantar nar jag kommer tillbaka till Sverige nasta gang.
Halsningar Jenny fran Wales
Vill vinna god chocklad till min kära man som är underbar och ser till att vi överlever. Jag blev uppsagd i veckan och han kan behöva lite choklad så mycket som han nu måste arbeta extra…
Åhh, jag vill vinna för att jag är gravid och när jag just såg bilden på alla choklad blev jag riktigt sugen! Maken är ej hemma och ute är det snöstorm…..vilket chokladsug man fick!
Har inte sett dessa chokladkakor någonstans där jag bor; så är jättesugen på att testa dessa. All heder åt cloetta som väljer att rättvisemärka några i sortimentet iallafall. Hoppas fler tillverkare tar till sig detta!
199 är nu mitt turnummer och jag är grymt sugen på choklad:)
(Hoppas du inte snöar inne min vän för det ser inte kul ut på väderprognosen!)
Choklad är ju jättegott=)