
Det är VARMT!! Riktigt varmt… Lagad mat är inte tal om förrän isåfall väldigt sent på kvällen framför grillen. Dagarnas matintag just nu går i salladens tecken, enkla smörgåsar, massor av vatten och fruktsmoothies! Men till en riktigt svalkande efterrätt finns nog inget som slår svenska jorgubbar och gammaldags vaniljglass! Och det finns nog inte många barnögon som inte tindrar när man oväntat bjuder dom på glass & jordgubbar!
Önskar er alla en himla skön sommar om jag nu inte har gjort det! Med väldigt soliga hälsningar från Öland… ![]()
*kollar SMHI en gång till ifall det kanske blir liiite svalare imorgon så jag kan baka som jag hade tänkt*…

Mamma Mia´s fina pionbuskar är gigantiska! Joline fick visst med sig en hem idag… Aja-baja… Men den står så fint på vårt matbord nu och lyser i kvällssolen som strålar genom köksfönstret! Tack Mamma!





Vilken härlig bild, blir inte alls sugen… Vi har faktiskt haft det liiite svalare idag, men jag kom mig inte för att baka ändå;)
Hoppas du och din fina familj får ha en riktigt skön sommar också!
jordgubbar gör allt i värmen:D
Så sant så sant, jordgubbar och glass är ack så gott ! =)
Idag köpte vi glass ifrån Glassbilen, Minimarängcup blev det och några andra som jag ännu ej testat. Mega vit ! Det är ena riktiga barndomsminnen det också, att springa till Hemglassbilen i sommarvärmen
Ha det så bra du också !
Äter jordgubbar varje dag. Vi har plockat 15 liter i landet hittills.
En skön sommar till dig också!
Åååå.. MUMS säger jag bara.
Men, jag får nöja mig med GB´s vaniljlättglass, men den är genomgoo.
Ha det såååå underbart där bort på ön och njut massor i solen… // Kram Annelie
Vill ha! Behöver det så väl just nu i denna värmebölja.
Det är bara perfekt för det här undebart väder!
Ciao.
Jordgubbar och glass är en klar favorit hos mig. Och jag kan lova att när jag ser din bild blir jag inte mindre sugen.
Ha en underbar dag
Ser när jag läser lite noggrannare att du är från Öland. Jag var där nu ons-tors. Tyvärr så var vädret inte det bästa så jag stannade inte kvar och smakade på kroppkakor.